28 grudnia 2012Wydarzenia

Serdecznie dołączamy się do zaproszenia na tegoroczny Orszak Trzech Króli!

6 stycznia 2013 roku w niedzielę mieszkańcy stolicy i turyści już po raz piąty będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Kolorowy Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicami w sercu miasta – od Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia.

Plan Orszaku

 6 stycznia o godzinie 12 Orszak wyruszy z Placu Zamkowego spod Kolumny Zygmuntapo wspólnie odmówionej modlitwie „Anioł Pański”  pod przewodnictwem arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będzie ponad 600 dzieci z warszawskich szkół i organizacji harcerskich oraz 130 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszyć im będą góralskie kapele, żywe zwierzęta – konie, wielbłądy, owieczki i osiołek, a w orszaku azjatyckim – żółto-czerwony smok animowany przez kilkunastu aktorów. Podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Warszawy i turyści, którym rozdane zostaną korony oraz śpiewniki. Całą trasę – około półtora kilometra – pokona z Orszakiem kardynał Kazimierz Nycz.

Atrakcje na trasie

Na trasie orszaku ustawione zostaną sceny, tzw. mansjony, na których oglądać będzie można m.in. Anioła Bożego wskazującego drogę do Stajenki, walkę Dobra ze Złem, Heroda wygrażającego malutkiemu Jezusowi, diabłów namawiających do porzucenia orszaku i zajęcia się przyziemnymi,  „bardziej przyjemnymi sprawami”. Orszak zmierzać będzie do stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

Jeszcze więcej śpiewu

Od początku istnienia Orszaku jego nieodłącznym elementem było zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia m.in. poprzez wspólny śpiew. W roku 2013 w jeszcze większym stopniu Orszak będzie zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i dlatego odbędzie się pod hasłem: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.” Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli mówi: „Zależy nam, by każdy kto przyjdzie na Orszak, stał się jego aktywnym uczestnikiem, a nie biernym widzem – dlatego przygotowujemy kilkadziesiąt tysięcy papierowych, kolorowych koron oraz śpiewników z tekstami najbardziej znanych polskich kolęd.”

Więcej informacji…